Agenda and minutes

ANNUAL COUNCIL, Full Council - Friday 20 May 2022 6.00 pm


modern.gov app available
View upcoming public committee documents on your iPad, Android Device or Windows 10 with the free modern.gov app.

Venue: Council Chamber, Barnsley Town Hall

Contact: William Ward  Council Governance Officer

Media

Items
No. Item

1.

Election of Mayor for the Municipal Year 2022/23

To receive nominations for and elect to the office of Mayor of the Barnsley Metropolitan Borough for the Municipal Year 2022/23.

 

(At this stage the meeting will adjourn to enable the Mayor to robe).

Additional documents:

Minutes:

2.

Mayor's Declaration

To receive the declaration prescribed by law from the newly-elected Mayor.

Additional documents:

Minutes:

3.

Mayor's Response

The Mayor will respond to their appointment.

Additional documents:

Minutes:

4.

Thanks to the Retiring Mayor

To convey the best thanks of the Council to the retiring Mayor, Councillor Makinson, for the manner in which she has discharged her duties.

Additional documents:

Minutes:

5.

Presentation to the Retiring Mayor

To present to Councillor Makinson a replica of the medallion attached to the chain of office as Mayor for the years 2020 - 22 in recognition of the Council’s appreciation of the services rendered by her to the Borough during this period.

Additional documents:

Minutes:

6.

Retiring Mayor Response

The Retiring Mayor will make a response.

Additional documents:

Minutes:

7.

Election of Deputy Mayor for the Municipal Year 2022/23

To receive nominations for and elect to the office of Deputy Mayor for Barnsley Metropolitan Borough of Barnsley for the Municipal Year 2022/23.

Additional documents:

Minutes:

8.

Deputy Mayor's Declaration

To receive the declaration prescribed by law from the newly appointed Deputy Mayor. The Chain of Office will be affixed at this stage.

Additional documents:

Minutes:

9.

Young Mayor of Barnsley

To note the appointment of a Young Mayor of Barnsley to represent young people of the Borough and to receive the declaration of that newly appointed Young Mayor.

Additional documents:

Minutes:

10.

Local Government and Public Involvement in Health Act 2007

a)    Appointment of Executive Leader

 

To confirm the appointment of the Executive Leader for a fixed term of four years until the Annual Council meeting 2026.

 

b)    Response by the Leader

 

The Leader will respond to their appointment.

 

c)    Appointment of Cabinet Members, Cabinet Support Members and Member Community Cohesion Champion

 

To note the appointment by the Leader, in accordance with the Local Government and Public Involvement in Health Act 2007, the following Cabinet Members, Cabinet Support Members and Member Community Cohesion Champion:-

 

Portfolio

Cabinet Member

Cabinet Support Member

Deputy Leader

Councillor Lamb

-

Without Portfolio

Councillor Howard

Councillor Cherryholme

Core

Councillor Gardiner

Councillor Franklin

Adults and Communities

Councillor Platts

Councillor Eastwood

Children’s Services

Councillor T. Cave

Councillor Newing

Place (Environment and Transportation)

Councillor Higginbottom

Councillor Makinson

Place (Regeneration and Culture)

Councillor Frost

Councillor Osborne

 

 

 

Additional documents:

Minutes:

11.

Appointment of Chairpersons of the Area Councils

To note the appointment by the Leader of the following Chairpersons of the Area Councils detailed:-

 

Central Area Council

Councillor Williams

Dearne Area Council

Councillor Coates

North Area Council

Councillor Leech

North East Area Council

Councillor Hayward

Penistone Area Council

Councillor Barnard

South Area Council

Councillor Markham

 

 

 

Additional documents:

Minutes:

12.

Allocation of Seats on the Overview and Scrutiny Committee and Regulatory Boards pdf icon PDF 207 KB

To receive a report of the Executive Director Core Services on the allocation of seats on the Overview and Scrutiny Committee and Regulatory Boards.

Additional documents:

Minutes:

13.

Appointment of Overview and Scrutiny Committee

To receive nominations for and appoint to membership of the Overview and Scrutiny Committee for the ensuing year:


Proposed: Councillors Bellamy, Bowler, Bowser, Cain, Clarke, Denton. Eastwood, Ennis OBE, P Fielding, W Fielding, Felton, Green, Hand-Davis, Hayward, Lodge, Lowe-Flello, Makinson, Markham, McCarthy, Mitchell, Moyes, Newing, Osborne, Peace, Pickering, Richardson, Risebury, Shirt, Smith, Sumner, Webster, Wraith MBE, Wilson, and Wray, together with Co-opted Member Ms G Carter.

 

Sustainable Barnsley Workstream (to be drawn from the membership of the Overview and Scrutiny Committee)

 

Proposed: Councillors Bellamy, Eastwood, Ennis OBE, P Fielding, W Fielding, Hand-Davis, Hayward, Moyes, Newing, Osborne, Pickering, and Richardson.

 

Growing Barnsley Workstream (to be drawn from the membership of the Overview and Scrutiny Committee)

 

Proposed: Bowler, Clarke, Denton, Ennis OBE, Felton, Lodge, Markham, McCarthy,  Smith, Sumner, Webster, Wraith MBE.

 

Healthy Barnsley Workstream (to be drawn from the membership of the Overview and Scrutiny Committee)

 

Proposed: Bowser, Cain, Ennis OBE, Green, Lowe-Flello, Makinson, Mitchell, Peace,  Risebury, Shirt, Wilson, and Wray.

 

Additional documents:

Minutes:

14.

Appointment of Chairpersons of the Overview and Scrutiny Committee and the Scrutiny Task and Finish Group Leads

To receive nominations for the appointment of the Chairpersons of the Overview and Scrutiny Committee and the Task and Finish Group Leads of the bodies indicated until the next Annual Council meeting:

 

 

Proposed Chairpersons

Overview and Scrutiny Committee

Councillor Ennis OBE

Task and Finish Group 1

Councillor to be confirmed

Task and Finish Group 2

Councillor Hand-Davis

Task and Finish Group 3

Councillor P Fielding

 

 

Additional documents:

Minutes:

15.

Appointment of Regulatory Boards

To receive nominations for and appoint to membership of the following Regulatory Boards for the ensuing year:

 

Planning

 

Proposed – Councillors Bellamy, Bowler, Cain, Coates, Crisp, Danforth, M Dyson, Eastwood, P Fielding, Gillis, Greenhough, Hayward, Leech, Lofts, Makinson, McCarthy, Mitchell, Moyes, Peace, Richardson, Shirt, Smith, Tattersall, Webster, White, and Wray.

 

General Licensing (15 members of whom will form the Statutory Licensing Regulatory Board)

 

Proposed – Councillors Bowser, A Cave, Cherryholme, Clarke, Danforth, K Dyson, Franklin, Green, Greenhough, Hunt, Kitching, Lodge, Markham, Newing, Osborne, Pickering, Ramchandani, Risebury, Shepherd, Stowe, Sumner, Webster, White, Williams, Wilson, and Wraith MBE.

 

Statutory Licensing

 

Proposed – Councillors Bowser, A Cave, Cherryholme, Clarke, Danforth, Green, Greenhough, Hunt, Markham, Osborne, Shepherd, Stowe, Webster, Wilson, and Wraith MBE.

 

Appeals, Awards and Standards

 

Proposed – Councillors Barnard, Bowser, A Cave, Cherryholme, Coates, Denton, K Dyson, M Dyson, Eastwood, Ennis OBE, W Fielding, Franklin, Gillis, Kitching, Leech, Lowe-Flello, Makinson, Mitchell, Osborne, Pickering, Ramchandani, Shepherd, Stowe, Tattersall, Williams and Wilson, together with Mrs J Cairns and Mr D Waxman Independent persons for the purposes of the relevant provisions of the Local Government Act 2000 as amended by the Localism Act 2011 with regard to the investigation of ethical standards complaints

Additional documents:

Minutes:

16.

Appointment of Chairpersons of Regulatory Boards

To receive nominations for the appointment of Chairpersons to the following Regulatory Boards:

 

Board

Proposed Chairperson

Planning Regulatory

Councillor Richardson

General Licensing Regulatory

Councillor Green

Statutory Licensing Regulatory

Councillor Green

Appeals, Awards and Standards

Councillor Shepherd

 

 

Additional documents:

Minutes:

17.

Appointment of Audit Committee

Proposed – Councillors Barnard, Hunt, Lofts and Richardson, together with Mrs K Armitage, Mr G Bandy, Mr S Gill, Mr P Johnson and Mr M Marks

Additional documents:

Minutes:

18.

Appointment of Chairperson and Vice Chairperson of the Audit Committee

Proposed – Councillor Lofts to be confirmed and one member from the independent co-opted members as the Vice-Chairperson.

Additional documents:

Minutes:

19.

Appointment of Joint Employees Consultative Committee

Proposed – Councillors T Cave, Frost, Gardiner, Higginbottom, Howard, Sir Stephen Houghton CBE, Kitching, Lamb, and Platts.

Additional documents:

Minutes:

20.

Appointment of Member Development Working Party

Proposed – Councillors Barnard, A Cave, Cherryholme, Clarke, Eastwood, Howard, Richardson, Tattersall and Williams together with one vacancy.

Additional documents:

Minutes:

21.

Appointment of Fostering Panel

Proposed – Councillor Ramchandani.

Additional documents:

Minutes:

22.

Appointment of Corporate Parenting Panel

Proposed – Councillors T Cave, Cain, Eastwood, Greenhough, Lofts, Moyes, Newing, Shirt, William, and Wilson.

Additional documents:

Minutes:

23.

Appointment of Adoption Panel

Proposed – Councillor Newing.

Additional documents:

Minutes:

24.

Appointment of Armed Forces Champion

Proposed – Councillor Hayward.

Additional documents:

Minutes:

25.

Constitution of the Ward Alliances, Area Councils, Appointment of Joint Authority Representatives and Appointment to Outside Bodies

(a)  To confirm the constitution of the Ward Alliances and Area Councils as follows for the ensuing Municipal Year

 

 Ward Alliances*

 

Each Ward Alliance to comprise all Members of the relevant Wards:

 

Central

Cudworth

Darfield

Darton East

Darton West

Dearne North

Dearne South

Dodworth

Hoyland Milton

Kingstone

Monk Bretton

North East

Old Town

Penistone East

Penistone West

Rockingham

Royston

St Helen’s

Stairfoot

Wombwell

Worsbrough

 

*Note: Ward Alliances also comprise Community Representatives.

 

Area Councils

 

Each Area Council to comprise all Members from the relevant Wards based on the following groupings:

 

·         Central Area Council – Central, Dodworth, Kingstone, Stairfoot and Worsbrough

·         Dearne Area Council – Dearne North and Dearne South

·         North Area Council Darton East, Darton West, St Helen’s and Old Town

·         North East Area Council  - Cudworth, Monk Bretton, North East and Royston

·         Penistone Area Council – Penistone East and Penistone West

·         South Area Council – Darfield, Hoyland Milton, Rockingham and Wombwell

 

 

 

(b)  To receive nominations for persons to represent the Council on the following Joint Committees and Bodies for the ensuing year:

 

Mayoral Combined Authority

 

Proposed – Leader and Deputy Leader (Substitute) with the Cabinet Spokesperson for Core Services (Rotational Member)

 

Sheffield City Region Local Enterprise Partnership Board

 

Proposed - Leader and Deputy Leader (Substitute)

 

Sheffield City Region Business, Recovery and Growth Board

 

Proposed – Deputy Leader and Leader (Substitute)

 

Sheffield City Region Education, Skills and Employability Board

 

Proposed – Cabinet Spokesperson Place (Regeneration & Culture and Cabinet Support Member Place (Regeneration & Culture) (Substitute)

 

Sheffield City Region Housing and Infrastructure Board

 

Proposed – Cabinet Spokesperson Place (Regeneration & Culture) and Cabinet Support Member Place (Regeneration & Culture) (Substitute)

 

Sheffield City Region Transport and the Environment Board

 

Proposed – Cabinet Spokesperson Place (Environment & Transport) and Cabinet Support Member Place (Environment & Transport) (Substitute)

 

Sheffield City Region Combined Authority Audit and Standards Committee

 

Proposed – Councillors Lofts, Richardson, Clarke (Substitute) and Stowe (Substitute)

 

Sheffield City Region Combined Authority Overview and Scrutiny Committee

 

Proposed – Councillors Ennis, 1 Councillor to be confirmed, Green (Substitute) and Osborne (Substitute)

 

South Yorkshire Fire and Rescue Authority

 

Proposed – Councillors Smith (Section 41) and Cherryholme

 

South Yorkshire Pensions Authority

 

Proposed – Councillors Stowe (Section 41) and Bowser

 

(c)  To receive nominations for persons to represent the Council on the following Outside Bodies for the ensuing year:

 

Barnsley and District Citizen’s Advice Bureau

 

Proposed – Councillors Hayward and Richardson (Substitute)

 

Cooper Art Gallery

 

Proposed – Councillors Makinson, Richardson and Shepherd

 

Health and Wellbeing of Children in Care and Care Leavers Steering Group

 

Proposed – Cabinet Support Member for Children’s Services

 

Joint Advisory Committee for the South Yorkshire Archaeology Service

 

Proposed – Councillors Richardson and Franklin

 

Joint Advisory Committee for the South Yorkshire Archives Committee

 

Proposed – Councillors Franklin and Richardson

 

Joint Health Overview and Scrutiny Committee to Support Health Service Change in South Yorkshire and North Derbyshire

 

Proposed – Scrutiny Committee Chair

 

Leeds City Region Partnership Committee

 

Proposed – Leader and Deputy Leader (Substitute)

 

LGA General Assembly

 

Proposed – Leader, Deputy Leader, Cabinet Spokesperson without Portfolio and Councillor Hand-Davis

 

South  ...  view the full agenda text for item 25.

Additional documents:

Minutes:

26.

Terms of Reference of Full Council, Regulatory Boards and Committees and Functions Delegated to Officers pdf icon PDF 1 MB

To approve the Terms of Reference of the Full Council, Regulatory Boards and Committees and functions delegated to officers.

Additional documents:

Minutes:

27.

Appointment of the Monitoring Officer pdf icon PDF 119 KB

To receive a report of the Executive Director Core Services on the appointment of the Monitoring Officer for the Council.

Additional documents:

Minutes:

28.

Council Timetable 2022/23 pdf icon PDF 425 KB

a)    To confirm the dates of the ordinary meetings of the Council for the Municipal Year 2022/23, all commencing at 10.00am;

 

b)    To agree that the next Annual Meeting of the Council will be held on Friday 19th May, 2023;

 

c)    To confirm the dates of the remaining meetings shown in the Council Calendar for the Municipal Year 2022/23.

Additional documents:

Minutes: