Calendar
Committees
Constitution
Councillors
Delegated Decisions
Forward plans
Library
MP's
Outside bodies
Search documents
Subscribe to updates
What's New
Committee attendance
Date range:
Committee:
Select a committee
All
Appeals, Awards & Standards Regulatory Board
Audit and Governance Committee
Cabinet
Central Area Council
Dearne Area Council
Full Council
General Licensing Regulatory Board
General Licensing Regulatory Board Panel
Goldthorpe Town Deal Board
North Area Council
North East Area Council
Overview and Scrutiny Committee
Penistone Area Council
Planning Regulatory Board
South Area Council
Statutory Licensing Regulatory Board
Statutory Licensing Regulatory Board Sub-Committee
The Constitution
Full Council, 3 meetings
Member
Attendances
Councillor Clive Pickering
2
Councillor Hannah Kitching
3
Councillor Janine Bowler
2
Councillor Neil Wright
3
Councillor Jo Newing
2
Councillor Trevor Cave
3
Councillor Trevor Smith
3
Councillor Pauline McCarthy
3
Councillor Andrew Gillis
3
Councillor Anita Cherryholme
3
Councillor Alan Gardiner
0
Councillor Steve Hunt
3
Councillor David Greenhough
3
Councillor Jake Lodge
3
Councillor Peter Fielding
2
Councillor Victoria Felton
1
Councillor Brenda Eastwood
3
Councillor Neil Danforth
3
Councillor Tim Shepherd
3
Councillor Sir Stephen Houghton CBE
3
Councillor Roy Bowser
3
Councillor Wendy Cain
3
Councillor Dorothy Coates
3
Councillor Mat Crisp
3
Councillor Karen Dyson
1
Councillor James Higginbottom
3
Councillor Mandy Lowe-Flello
3
Councillor Kevin Osborne
3
Councillor Pooja Ramchandani
2
Councillor Summer Risebury
3
Councillor Chris Wray
3
Councillor Jim Andrews BEM
2
Councillor Charlie Wraith MBE
3
Councillor Robert Barnard
2
Councillor John Wilson
2
Councillor Margaret Bruff
3
Councillor Sarah Tattersall
3
Councillor Mick Stowe
3
Councillor Alice Cave
3
Councillor Harry Spence
0
Councillor Tim Cheetham
2
Councillor John Clarke JP
0
Councillor Ken Richardson Msc
3
Councillor Jenny Platts
3
Councillor Martin Dyson
1
Councillor May Noble
3
Councillor Jeff Ennis OBE
3
Councillor Robin Franklin
3
Councillor Robert Frost
2
Councillor Kath Mitchell
2
Councillor Steve Green
3
Councillor Pauline Markham
3
Councillor Caroline Makinson
3
Councillor Paul Hand-Davis
3
Councillor Joe Hayward
2
Councillor Dave Leech
3
Councillor Dorothy Higginbottom
3
Councillor Chris Lamb
3
Councillor Sharon Howard
2
Councillor Kevin Williams
3
Councillor Annette Gollick
3
Councillor Phillip Lofts
3
Councillor Nicola Sumner
0
Overview and Scrutiny Committee, 5 meetings
Member
Attendances
Councillor Clive Pickering
3
Councillor Hannah Kitching
3
Councillor Janine Bowler
2
Councillor Jo Newing
3
Councillor Trevor Cave
0
Councillor Trevor Smith
4
Councillor Pauline McCarthy
2
Councillor Andrew Gillis
1
Councillor Steve Hunt
1
Councillor Jake Lodge
3
Councillor Peter Fielding
3
Councillor Victoria Felton
0
Councillor Roy Bowser
2
Councillor Wendy Cain
3
Councillor Dorothy Coates
2
Councillor Karen Dyson
2
Councillor Mandy Lowe-Flello
4
Councillor Kevin Osborne
3
Councillor Summer Risebury
0
Councillor Chris Wray
4
Councillor Charlie Wraith MBE
5
Councillor John Wilson
2
Councillor Sarah Tattersall
5
Councillor Gill Carr
1
Councillor Mick Stowe
2
Councillor John Clarke JP
3
Councillor Ken Richardson Msc
2
Councillor May Noble
4
Councillor Jeff Ennis OBE
5
Councillor Robert Frost
3
Councillor Kath Mitchell
0
Councillor Steve Green
3
Councillor Pauline Markham
2
Councillor Caroline Makinson
0
Councillor Paul Hand-Davis
0
Councillor Joe Hayward
5
Councillor Dave Leech
1
Councillor Dorothy Higginbottom
1
Councillor Wayne Johnson
1
Councillor Kevin Williams
1
Councillor Annette Gollick
4
Councillor Pauline Phillips
0
Councillor Phillip Lofts
1
Councillor Daniel Griffin
0
Councillor Nicola Sumner
1
Penistone Area Council, 3 meetings
Member
Attendances
Councillor Hannah Kitching
3
Councillor David Greenhough
3
Councillor Mandy Lowe-Flello
2
Councillor Robert Barnard
3
Councillor John Wilson
3
Councillor David Griffin
0
Councillor Paul Hand-Davis
3
Planning Regulatory Board, 4 meetings
Member
Attendances
Councillor Neil Wright
4
Councillor Trevor Cave
1
Councillor Trevor Smith
4
Councillor Pauline McCarthy
3
Councillor Andrew Gillis
4
Councillor David Greenhough
3
Councillor Peter Fielding
3
Councillor Brenda Eastwood
4
Councillor Neil Danforth
3
Councillor Wendy Cain
3
Councillor Dorothy Coates
3
Councillor Mat Crisp
2
Councillor Margaret Bruff
3
Councillor Sarah Tattersall
3
Councillor Mick Stowe
0
Councillor Harry Spence
2
Councillor Ken Richardson Msc
4
Councillor Martin Dyson
2
Councillor May Noble
3
Councillor Robert Frost
3
Councillor Kath Mitchell
3
Councillor Steve Green
1
Councillor David Griffin
0
Councillor Pauline Markham
0
Councillor Caroline Makinson
2
Councillor Paul Hand-Davis
1
Councillor Joe Hayward
4
Councillor Dave Leech
4
Councillor Dorothy Higginbottom
3
Councillor Wayne Johnson
1
Councillor Annette Gollick
3
Councillor Pauline Phillips
0
Councillor Phillip Lofts
1