Agenda item
Constitution of the Ward Alliances, and Area Council, Appointment of Joint Authority Representatives and Appointments to Outside Bodies
(a) To confirm the constitution of the Ward Alliances and Area Councils as follows for the ensuing Municipal Year
Ward Alliances*
Each Ward Alliance to comprise all Members of the relevant Wards:
Central
Cudworth
Darfield
Darton East
Darton West
Dearne North
Dearne South
Dodworth
Hoyland Milton
Kingstone
Monk Bretton
North East
Old Town
Penistone East
Penistone West
Rockingham
Royston
St Helen’s
Stairfoot
Wombwell
Worsbrough
*Note: Ward Alliances also comprise Community Representatives.
Area Councils
Each Area Council to comprise all Members from the relevant Wards based on the following groupings:
· Central Area Council – Central, Dodworth, Kingstone, Stairfoot and Worsbrough
· Dearne Area Council – Dearne North and Dearne South
· North Area Council – Darton East, Darton West, St Helen’s and Old Town
· North East Area Council - Cudworth, Monk Bretton, North East and Royston
· Penistone Area Council – Penistone East and Penistone West
· South Area Council – Darfield, Hoyland Milton, Rockingham and Wombwell
(b) To receive nominations for persons to represent the Council on the following Joint Committees and Bodies for the ensuing year:
South Yorkshire Fire and Rescue Authority
Proposed – Councillors Frost (Section 41) and Smith
South Yorkshire Pensions Authority
Proposed – Councillors Stowe (Section 41) and Wright
Sheffield City Region Combined Authority
Proposed – Leader and Deputy Leader (Substitute) with the Cabinet Spokesperson for Core Services (Rotational Member)
Sheffield City Region Business, Recovery and Growth Board
Proposed – Leader and Deputy Leader (Substitute)
Sheffield City Region Education, Skills and Employability Board
Proposed – Cabinet Spokesperson Place (Regeneration & Culture and Cabinet Support Member Place (Regeneration & Culture) (Substitute)
Sheffield City Region Housing and Infrastructure Board
Proposed – Cabinet Spokesperson Place (Regeneration & Culture and Cabinet Support Member Place (Regeneration & Culture) (Substitute)
Sheffield City Region Transport and the Environment Board
Proposed – Cabinet Spokesperson Place (Environment & Transport) and Cabinet Support Member Place (Environment & Transport) (Substitute)
Sheffield City Region Combined Authority Audit and Standards Committee
Proposed – Councillor Lofts and Councillor Richardson plus 2 x Substitute Vacancies
Sheffield City Region Combined Authority Overview and Scrutiny Committee
Proposed – Councillor Ennis and Councillor Newing plus 2 x Substitute Vacancies
(c) To receive nominations for persons to represent the Council on the following Outside Bodies for the ensuing year:
Barnsley Citizens Advice Bureau Trustee Board
Proposed – Councillor Hayward and Councillor Richardson (Substitute)
Barnsley Health and Wellbeing of Children in Care Forum
Proposed – Cabinet Support Member for Children’s Services
Cooper Art Gallery
Proposed – Councillors Makinson, Richardson and Shepherd
Joint Advisory Committee for the South Yorkshire Archaeology Service
Proposed – Councillors Franklin and Richardson
Leeds City Region Advisory Partnership Committee
Proposed – Leader and Deputy Leader (Substitute)
Local Government Association General Assembly
Proposed – Leader, Deputy Leader, Cabinet Spokesperson without Portfolio and Councillor Hand-Davis
PATROL Adjudication Joint Committee
Proposed – Cabinet Spokesperson Place (Environment & Transport)
Safer Roads Partnership
Proposed – Councillor Leech
Yorkshire and Humber (Local Authorities) Employers Association
Proposed – Cabinet Spokesperson for Core Services
Rural Service Network – Rural Assembly
Proposed – Cabinet Spokesperson for Place (Regeneration and Culture) and Councillor Hand-Davis
Sheffield City Region Local Enterprise Partnership Board
Proposed – Leader and Deputy Leader (Substitute)
South Yorkshire Joint Advisory Committee on Archives Service
Proposed – Councillors Franklin and Richardson
South Yorkshire Police and Crime Panel
Proposed – Councillors Cherryholme and Pickering plus Councillor Tattersall (substitute)
South Yorkshire Sub Regional Migration Group
Proposed – Cabinet Spokesperson for Adults and Communities
South Yorkshire Trading Standards Committee
Proposed – Councillors Howard and Cheetham and Councillor Gardiner (Substitute)
Welcome to Yorkshire
Proposed – Cabinet Spokesperson Place (Regeneration & Culture)
Yorkshire Purchasing Organisation Management Committee
Proposed – Councillors Barnard and Gardiner
Yorkshire Purchasing Organisation Audit and Scrutiny Sub Committee
Proposed – Councillor Barnard
Yorkshire Purchasing Organisation JCC/Appointments Sub Committee
Proposed – Councillor Gardiner
Yorkshire Purchasing Organisation Procurement Holdings Ltd
Proposed – Councillor Gardiner
(d) To receive nominations to fill vacancies on the following outside bodies:
Association for Public Service Excellence
Proposed – Cabinet Spokesperson (Environment & Transport) and Cabinet Support Member (Environment & Transport)
Barnsley Children and Young People’s Trust Executive Group
Proposed – Cabinet Spokesperson Children’s Services
Barnsley Children’s Safeguarding Board
Proposed – Cabinet Spokesperson Children’s Services and Cabinet Support Member Children’s Services
Barnsley Health and Wellbeing of Children in Care Forum
Proposed – Cabinet Spokesperson Children’s Services
Barnsley Health of Children in Care Leaver’s Steering Group
Proposed – Cabinet Spokesperson Children’s Services
Barnsley Magistrates’ Court Liquor Licensing Forum
Proposed – Chair of Licensing Board, 1 x Member of Licensing Board, 1 x Scrutiny Commission Member and Deputy Leader
Barnsley Premier Leisure Board
Proposed – Cabinet Support Member Place (Environment & Transport)
Barnsley Safeguarding Adults Board
Proposed – Cabinet Spokesperson Adults and Communities and Cabinet Support Member Adults and Communities
Captain Allots Charity
Proposed – Leader, Deputy Leader, 3 Wombwell Ward Members and 3 Hoyland Milton Ward Members
Dodworth Miners Welfare Scheme
Proposed – Councillor Wright and Councillor Fielding
Friends of Locke Park
Proposed – Councillor Williams and Councillor Mitchell
Hazelhead Liaison Committee
Proposed – Penistone West Ward Members
Maurice Dobson Charity
Proposed – Darfield Ward Members
Regional Network for Lead Members of Children’s Services
Proposed – Cabinet Spokesperson Children’s Services and Cabinet Support Member Children’s Services
South West Yorkshire Partnership NHS Foundation
Proposed - Cabinet Support Member Adults and Communities
Virtual School Governors
Proposed – Cabinet Spokesperson Children’s Services, Cabinet Support Member Children’s Services, Councillor Bowser, Councillor Lodge, Councillor Williams, Councillor Wilson plus 2 x Vacancies
Wombwell Town land Charities Trustees
Proposed – Wombwell Ward Members plus Mr J Cooper
Yorkshire Libraries and Information Committee
Proposed – Cabinet Support Member Adults and Communities
Yorkshire Regional Flood and Coastal Committee
Proposed – Cabinet Spokesperson Place (Environment & Transport) and Cabinet Support Member Place (Environment & Transport)
Minutes:
Moved by Councillor Howard – Seconded by Councillor Cherryholme; and
RESOLVED that the Ward Alliances and Area Councils as detailed below be established for the ensuing Municipal Year:-
Ward Alliances and Area Councils
Ward Alliances*
Each Ward Alliance to comprise all Members of the relevant Wards:
Central
Cudworth
Darfield
Darton East
Darton West
Dearne North
Dearne South
Dodworth
Hoyland Milton
Kingstone
Monk Bretton
North East
Old Town
Penistone East
Penistone West
Rockingham
Royston
St Helen’s
Stairfoot
Wombwell
Worsbrough
*Note: Ward Alliances also comprise Community Representatives.
Area Councils
Each Area Council to comprise all Members from the relevant Wards based on the following groupings:
· Central Area Council – Central, Dodworth, Kingstone, Stairfoot and Worsbrough
· Dearne Area Council – Dearne North and Dearne South
· North Area Council – Darton East, Darton West, St Helen’s and Old Town
· North East Area Council - Cudworth, Monk Bretton, North East and Royston
· Penistone Area Council – Penistone East and Penistone West
· South Area Council – Darfield, Hoyland Milton, Rockingham and Wombwell
Joint Committees and Bodies
Moved by Councillor Howard – Seconded by Councillor Cherryholme; and
RESOLVED that the representatives on the following Joint Committees and Bodies be approved for the ensuing Municipal Year:-
South Yorkshire Fire and Rescue Authority
Councillors Frost (Section 41) and Smith
South Yorkshire Pensions Authority
Councillors Stowe (Section 41) and Wright
Sheffield City Region Combined Authority
Leader and Deputy Leader (Substitute) with the Cabinet Spokesperson for Core Services (Rotational Member)
Sheffield City Region Business, Recovery and Growth Board
Deputy Leader and Leader (Substitute)
Sheffield City Region Education, Skills and Employability Board
Cabinet Spokesperson Place (Regeneration & Culture and Cabinet Support Member Place (Regeneration & Culture) (Substitute)
Sheffield City Region Housing and Infrastructure Board
Cabinet Spokesperson Place (Regeneration & Culture and Cabinet Support Member Place (Regeneration & Culture) (Substitute)
Sheffield City Region Transport and the Environment Board
Cabinet Spokesperson Place (Environment & Transport) and Cabinet Support Member Place (Environment & Transport) (Substitute)
Sheffield City Region Combined Authority Audit and Standards Committee
Councillor Lofts and Councillor Richardson plus Councillors Clarke and Stowe (Substitutes)
Sheffield City Region Combined Authority Overview and Scrutiny Committee
Councillor Ennis and Councillor Newing plus Councillors Frost and Lofts (Substitutes)
Outside bodies for the ensuing year
Moved by Councillor Howard - Seconded by Councillor Cherryholme; and
RESOLVED that the following appointments be made to the Outside Bodies indicated for the ensuing Municipal Year:-
Barnsley Citizens Advice Bureau Trustee Board
Councillor Hayward and Councillor Richardson (Substitute)
Barnsley Health and Wellbeing of Children in Care Forum
Cabinet Support Member for Children’s Services
Cooper Art Gallery
Councillors Makinson, Richardson and Shepherd
Joint Advisory Committee for the South Yorkshire Archaeology Service
Councillors Franklin and Richardson
Leeds City Region Advisory Partnership Committee
Leader and Deputy Leader (Substitute)
Local Government Association General Assembly
Leader, Deputy Leader, Cabinet Spokesperson without Portfolio and Councillor Hand-Davis
PATROL Adjudication Joint Committee
Cabinet Spokesperson Place (Environment & Transport)
Safer Roads Partnership
Councillor Leech
Yorkshire and Humber (Local Authorities) Employers Association
Cabinet Spokesperson for Core Services
Rural Service Network – Rural Assembly
Cabinet Spokesperson for Place (Regeneration and Culture) and Councillor Hand-Davis
Sheffield City Region Local Enterprise Partnership Board
Leader and Deputy Leader (Substitute)
South Yorkshire Joint Advisory Committee on Archives Service
Councillors Franklin and Richardson
South Yorkshire Police and Crime Panel
Councillors Cherryholme and Pickering plus Councillor Tattersall (substitute)
South Yorkshire Sub Regional Migration Group
Cabinet Spokesperson for Adults and Communities
South Yorkshire Trading Standards Committee
Councillors Howard and Cheetham and Councillor Gardiner (Substitute)
Welcome to Yorkshire
Cabinet Spokesperson Place (Regeneration & Culture)
Yorkshire Purchasing Organisation Management Committee
Councillors Barnard and Gardiner
Yorkshire Purchasing Organisation Audit and Scrutiny Sub Committee
Councillor Barnard
Yorkshire Purchasing Organisation JCC/Appointments Sub Committee
Councillor Gardiner
Yorkshire Purchasing Organisation Procurement Holdings Ltd
Councillor Gardiner
Other outside bodies
Proposed by Councillor Howard – Seconded by Councillor Cherryholme; and
RESOLVED that the following appointments be made to fill the vacancies on the following Outside Bodies indicated:-
Association for Public Service Excellence
Cabinet Spokesperson (Environment & Transport) and Cabinet Support Member (Environment & Transport)
Barnsley Children and Young People’s Trust Executive Group
Cabinet Spokesperson Children’s Services
Barnsley Children’s Safeguarding Board
Cabinet Spokesperson Children’s Services and Cabinet Support Member Children’s Services
Barnsley Health and Wellbeing of Children in Care Forum
Cabinet Spokesperson Children’s Services
Barnsley Health of Children in Care Leaver’s Steering Group
Cabinet Spokesperson Children’s Services
Barnsley Magistrates’ Court Liquor Licensing Forum
Chair of Licensing Board, Deputy Leader and Councillors Bowser and Wraith.
Barnsley Premier Leisure Board
Cabinet Support Member Place (Environment & Transport)
Barnsley Safeguarding Adults Board
Cabinet Spokesperson Adults and Communities and Cabinet Support Member Adults and Communities
Captain Allots Charity
Leader, Deputy Leader, 3 Wombwell Ward Members and 3 Hoyland Milton Ward Members
Dodworth Miners Welfare Scheme
Councillor Wright and Councillor Wray
Friends of Locke Park
Councillor Williams and Councillor Mitchell
Hazelhead Liaison Committee
Penistone West Ward Members
Maurice Dobson Charity
Darfield Ward Members
Regional Network for Lead Members of Children’s Services
Cabinet Spokesperson Children’s Services and Cabinet Support Member Children’s Services
South West Yorkshire Partnership NHS Foundation
Cabinet Support Member Adults and Communities
Virtual School Governors
Cabinet Spokesperson Children’s Services, Cabinet Support Member Children’s Services, Councillor Bowser, Councillor Lodge, Councillor Williams, Councillor Wilson plus 2 x Vacancies
Wombwell Town land Charities Trustees
Wombwell Ward Members plus Mr J Cooper
Yorkshire Libraries and Information Committee
Cabinet Support Member Adults and Communities
Yorkshire Regional Flood and Coastal Committee
Cabinet Spokesperson Place (Environment & Transport) and Cabinet Support Member Place (Environment & Transport)