Agenda and draft minutes

ANNUAL COUNCIL, Full Council
Friday, 18th May, 2018 6.00 pm


modern.gov app available
View upcoming public committee documents on your iPad, Android Device or Windows 10 with the free modern.gov app.

Venue: Council Chamber, Barnsley Town Hall

Contact: William Ward  Council Governance Officer

Webcast: View the webcast

Items
No. Item

1.

Election of Mayor for the Municipal Year 2018/19

To receive nominations for and elect to the office of Mayor of the Barnsley Metropolitan Borough for the Municipal Year 2018/19.

 

(At this stage the meeting will adjourn to enable the Mayor to robe)

Additional documents:

Minutes:

2.

Mayor's Declaration

To receive the declaration prescribed by law from the newly-elected Mayor.

Additional documents:

Minutes:

3.

Thanks to the retiring Mayor

To convey the best thanks of the Council to the retiring Mayor, Councillor Ennis, for the manner in which he has discharged his duties.

Additional documents:

Minutes:

4.

Presentation to the Retiring Mayor

To present to Councillor Ennis a replica of the medallion attached to the chain of office as Mayor for the year 2017/18 in recognition of the Council’s appreciation of the services rendered by him to the Borough during this period.

Additional documents:

Minutes:

5.

Election of Deputy Mayor for the Municipal Year 2018/19

To receive nominations for and elect to the office of Deputy Mayor for the municipal year 2017/18.

 

Additional documents:

Minutes:

6.

Deputy Mayor's Declaration

To receive the declaration prescribed by law from the newly appointed Deputy Mayor.  The Chain of office will be affixed at this stage.

Additional documents:

Minutes:

7.

Local Government and Public Involvement in Health Act 2007

            (a)       Appointment of Executive Leader

 

To confirm the appointment of the Executive Leader for a fixed term of four years until the Annual Council meeting 2022.

 

            (b)       Leader to Respond to his/her Appointment

 

The Leader will respond to his/her appointment.

 

(c)        Appointment of Cabinet Members, Cabinet Support Members and Member Community Cohesion Champion

 

To note the appointment by the Leader, in accordance with the Local Government and Public Involvement in health Act 2007, the following Cabinet members, Cabinet Support Members and Member Community Cohesion Champion:-

 

Portfolio

 

Cabinet Member

Cabinet Support Member

Deputy Leader

Councillor Andrews BEM

-

Without Portfolio

Councillor Howard

Councillor Daniel Griffin

Core

Councillor Gardiner

Councillor Franklin

Communities

Councillor Platts

Councillor Pourali

Place

Councillor Miller

Councillor Frost

People (Safeguarding)

Councillor Bruff

Councillor Saunders

People (Achieving Potential)

Councillor Cheetham

Councillor Tattersall

 

Member Community Cohesion Champion

Councillor K Dyson

 

 

Additional documents:

Minutes:

8.

Appointment of Chair Persons of Area Councils

To note the appointment by the Leader of the following Chairpersons of the Area Councils detailed:-

 

Central Area Council

Councillor Riggs

Dearne Area Council

Councillor Noble

North Area Council

Councillor Leech

North East Area Council

Councillor Hayward

Penistone Area Council

Councillor Barnard

South Area Council

Councillor Stowe

 

 

Additional documents:

Minutes:

9.

Allocation of Seats on the Overview and Scrutiny Committee and Regulatory Boards pdf icon PDF 69 KB

To receive a report of the Executive Director Core Services on the allocation of seats on the Overview and Scrutiny Committee and Regulatory Boards.

Additional documents:

Minutes:

10.

Appointment of Overview and Scrutiny Committee

To receive nominations for and appoint to membership of the Overview and Scrutiny Committee for the ensuing year:

 

Proposed: Councillors Bowler, Carr, Charlesworth, Clarke, Clements, Ennis, Franklin, Frost, Gollick, Daniel Griffin, Hampson, Hand-Davis, Hayward, W Johnson, Makinson, Mitchell, Murray, Phillips, Pickering, Pourali, Sheard, Sixsmith, Tattersall, Williams, Wilson and Wright  together with Co-opted Members Ms P Gould and Ms K Morritt (Parent Governor).

Additional documents:

Minutes:

11.

Appointment of Chairpersons of the Overview and Scrutiny Committee and the Scrutiny Task and Finish Group Leads

To receive nominations for the appointment of the Chairpersons of the Overview and Scrutiny Committee and the Task and Finish Group Leads of the bodies indicated until the next Annual Council meeting:

 

 

Proposed Chairpersons

 

 

Overview and Scrutiny Committee

Councillor Ennis

Task and Finish Group 1

Councillor Charlesworth

Task and Finish Group 2

Councillor Carr

Task and Finish Group 3

Councillor Hand-Davis

 

 

Additional documents:

Minutes:

12.

Appointment of Regulatory Boards

To receive nominations for and appoint to membership of the following Regulatory Boards for the ensuing year:-

 

Planning

 

Proposed – Councillors D Birkinshaw, Coates, M Dyson, Franklin, Gollick, Dave Griffin, Hampson, Hand-Davis, Hayward, Higginbottom, Lamb, Leech, Makinson, Markham, Mitchell, Noble, Pickering, Richardson, Riggs, Saunders, Spence, Stowe, Tattersall, Wilson and R Wraith plus one vacancy

 

General Licensing (15 members of whom will form the Statutory Licensing Regulatory Board)

 

Proposed – Councillors P Birkinshaw, Burgess, Cave, Cherryholme, Clarke, M Dyson, Ennis, Frost, Daniel Griffin, C Johnson, W Johnson, Lamb, Lofts, Markham, Millner, Murray, Richardson, Saunders, Shepherd, Sixsmith MBE, Stowe, Sumner, Tattersall, C Wraith MBE, Williams and Wilson

 

Statutory Licensing

 

Proposed – Councillors P Birkinshaw, Burgess, Cherryholme, Clarke, Daniel Griffin, W Johnson, Lamb, Lofts, Saunders, Shepherd, Sumner, Tattersall, Williams, Wilson and C Wraith MBE.

 

Appeals, Awards and Standards

 

Proposed – Councillors D Birkinshaw, P Birkinshaw, Bowler, Burgess, Cave, Charlesworth, Cherryholme, K Dyson, Dave Griffin, Higginbottom, C Johnson, Kitching, Leech, Lofts, Makinson, Millner, Noble, Phillips, Pourali, Saunders, Shepherd, Spence, Sumner, Tattersall, Williams and Wright  together with Messrs S Carvell, M Moore and D Waxman as Independent persons for the purposes of the relevant provision of the Local Government Act 2000 as amended by the Localism Act 2011 with regard to the investigation of ethical standards complaints.  The Independent Persons to be appointed until such time as a further recruitment exercise is completed to seek new/replacement Members.  (Note:  a recruitment exercise to seek the appointment of Independent Members is currently being undertaken).

Additional documents:

Minutes:

13.

Appointment of Chairpersons of Regulatory Boards

To receive nominations for the appointment of Chairpersons to the following Regulatory Boards:

 

Board

Proposed Chairperson

Planning Regulatory

Councillor D Birkinshaw

General Licensing Regulatory

Councillor C Wraith MBE

Statutory Licensing Regulatory

Councillor C Wraith MBE

Appeals, Awards and Standards

Councillor Shepherd

 

 

Additional documents:

Minutes:

14.

Appointment of Audit Committee

Proposed – Councillors Barnard, Clements, Lofts and Richardson together with co-opted members Ms K Armitage, and Ms D Brown and Mr S Gill, Mr P Johnson and Mr M Marks.

Additional documents:

Minutes:

15.

Appointment of Chairpersons and Vice-Chairpersons of Audit Committee

Proposed – Councillor Richardson (Chairperson) and one member from the co-opted members as Vice-Chairperson.

Additional documents:

Minutes:

16.

Appointment of Joint Employees Consultative Committee

Proposed – Councillors Andrews, P Birkinshaw, Bruff, Cheetham, Gardiner, Houghton, Howard, Miller, Platts and Wilson.

Additional documents:

Minutes:

17.

Appointment of Children's Homes Visiting Panel

Proposed – Councillors Carr, Frost, Millner, Phillips, Sheard, Tattersall and Williams.

 

Additional documents:

Minutes:

18.

Appointment of Member Development Working Party

Proposed – Councillors Barnard, Cave, Daniel Griffin, Howard, Kitching, Lofts, Richardson, Riggs, Tattersall and Williams.

Additional documents:

Minutes:

19.

Appointment of Fostering Panel

Proposed – Councillor Coates.

Additional documents:

Minutes:

20.

Appointment of Adoption Panel

Proposed – Vacancy

Additional documents:

Minutes:

21.

Appointment of Corporate Parenting Panel

Proposed – Cabinet Spokesperson and Cabinet Support Member for People (Safeguarding) together with Councillors Carr, Coates, C Johnson, Shepherd, Sixsmith MBE, Tattersall, Williams and Wilson.

 

Additional documents:

Minutes:

22.

Appointment of Armed Forces Champion

Proposed – Councillor Hayward

Additional documents:

Minutes:

23.

Constitution of Ward Alliances and Area Councils and Appointment of Joint Authority Representatives etc.

(a)  To confirm the constitution of the Ward Alliances and Area Councils as follows for the ensuing Municipal Year

 

 Ward Alliances*

 

Each Ward Alliance to comprise all Members of the relevant Wards:

 

Central

Cudworth

Darfield

Darton East

Darton West

Dearne North

Dearne South

Dodworth

Hoyland Milton

Kingstone

Monk Bretton

North East

Old Town

Penistone East

Penistone West

Rockingham

Royston

St Helen’s

Stairfoot

Wombwell

Worsbrough

 

*Note: Ward Alliances also comprise Community Representatives.

 

Area Councils

 

Each Area Council to comprise all Members from the relevant Wards based on the following groupings:

 

·         Central Area Council – Central, Dodworth, Kingstone, Stairfoot and Worsbrough

·         Dearne Area Council Dearne North and Dearne South

·         North Area Council Darton East, Darton West, St Helen’s and Old Town

·         North East Area Council  - Cudworth, Monk Bretton, North East and Royston

·         Penistone Area Council – Penistone East and Penistone West

·         South Area Council – Darfield, Hoyland Milton, Rockingham and Wombwell

 

 

 

(b)  To receive nominations for persons to represent the Council on the following Joint Committees and Bodies for the ensuing year:

 

South Yorkshire Fire and Rescue Authority

 

Proposed – Councillors Lamb (Section 41) and Burgess

 

South Yorkshire Pensions Authority

 

Proposed – Councillors Stowe (Section 41) and R Wraith

 

Sheffield City Region Combined Authority

 

Proposed – Leader and Deputy Leader (Substitute) with the Cabinet Spokesperson for Core Services (Rotational Member)

 

South Yorkshire City Region Combined Authority Audit Committee and Overview and Scrutiny Committee

 

Proposed – Chair of Overview and Scrutiny Committee and one Labour vacancy

 

(c)  To receive nominations for persons to represent the Council on the following Outside Bodies for the ensuing year:

 

Barnsley Citizens Advice Bureau Trustee Board

 

Proposed – Councillor Hayward and Richardson (Substitute)

 

Cooper Art Gallery

 

Proposed – Councillors Burgess, D Birkinshaw and Richardson

 

Joint Advisory Committee for the South Yorkshire Archaeology Service

 

Proposed – Councillors Franklin and Richardson

 

South Yorkshire, Derbyshire, Nottinghamshire and Wakefield Joint Health Overview and Scrutiny Committee

 

Proposed – Chair of the Overview and Scrutiny Committee

 

Leeds City Region Advisory Partnership Committee

 

Proposed – Leader

 

Local Government Association General Assembly

 

Proposed – Leader, Deputy Leader, Cabinet Spokesperson without Portfolio and Councillor Hand-Davis

 

Yorkshire and Humber (Local Authorities) Employers Association

 

Proposed – Cabinet Spokesperson for Core Services

 

Rural Assembly

 

Proposed – Councillors Hand-Davis and Miller

 

Sheffield City Region Local Enterprise Partnership Board

 

Proposed – Leader and Deputy Leader (Substitute)

 

South Yorkshire Joint Advisory Committee on Archives Service

 

Proposed – Councillors Franklins and Richardson

 

South Yorkshire Police and Crime Panel

 

Proposed – Councillors Frost and M Dyson and Councillor Tattersall (Substitute)

 

South Yorkshire Sub Regional Migration Group

 

Proposed – Cabinet Spokesperson for Communities

 

South Yorkshire Trading Standards Committee

 

Proposed – Councillors Howard, Miller and Gardiner (Substitute)

 

The Industrial Communities Alliance

 

Proposed – Councillors Franklin, Shepherd and Cheetham (Substitute)

 

Yorkshire Purchasing Organisation Management Committee

 

Proposed – Councillors Barnard and Gardiner

 

(d)  To receive nominations to fill vacancies on the following outside bodies:

 

Barnsley Health and Wellbeing of Children in Care Forum

 

Proposed – Cabinet Spokesperson for People (Safeguarding)

 

Welcome to Yorkshire

 

Proposed  ...  view the full agenda text for item 23.

Additional documents:

Minutes:

24.

Terms of Reference of the Full Council, Regulatory Boards and Committees and Functions Delegated to Officers pdf icon PDF 226 KB

To approve the Terms of Reference of the Full council, Regulatory Boards and Committees and Functions Delegated to Officers.

Additional documents:

Minutes:

25.

Council Timetable 2018/19 pdf icon PDF 432 KB

(a)  To confirm the dates of the ordinary meetings of the Council for the Municipal Year 2018/19, all commencing at 10.30 am;

 

(b)  To agree that the next Annual Meeting of the Council will be held on Friday 17th May, 2019; and

 

(c)  To confirm the dates for the remaining meetings shown in the Council Calendar for 2018/19.

Additional documents:

Minutes: