Agenda

ANNUAL COUNCIL, Full Council - Friday 17 May 2024 11.00 am


Modern.Gov app logo

modern.gov app available
View upcoming public committee documents on your iPad/iPhone, Android or Windows device with the free modern.gov app.

Venue: Council Chamber, Barnsley Town Hall

Contact: Peter Mirfin  Governance Manager

Media

Items
No. Item

1.

Election of Mayor for the Municipal Year 2024/25

To receive nominations for and elect to the office of Mayor of the Barnsley Metropolitan Borough for the Municipal Year 2024/25.

 

(At this stage the meeting will adjourn to enable to Mayor to robe).

Additional documents:

2.

Mayor's Declaration

To receive the declaration prescribed by law from the newly-elected Mayor.

Additional documents:

3.

Mayor's Response

The Mayor will respond to their appointment.

Additional documents:

4.

Thanks to the Retiring Mayor

To convey the best thanks of the Council to the retiring Mayor, Councillor Stowe, for the manor in which they have discharged their duties.

Additional documents:

5.

Presentation to the Retiring Mayor

To present Councillor Stowe a replica of the medallion attached to the chain of office as Mayor for the municpal year 2023-24 in recognition of the Council’s appreciation of the services rendered by them to the borough during this period.

Additional documents:

6.

Retiring Mayor Response

The Retiring Mayor will make a response.

Additional documents:

7.

Election of Deputy Mayor for the Municipal Year 2024-25

To receive nominations for, and elect to, the office of Deputy Mayor for Barnsley Metropolitan Borough for the Municipal year 2024-25.

Additional documents:

8.

Deputy Mayor's Declaration

To receive the declaration prescribed by law from the newly appointed Deputy Mayor.  The chain of office will be affixed at this stage.

Additional documents:

9.

Young Mayor of Barnsley

To note the appointment of Kian Yates as the Young Mayor of Barnsley to represent young people of the borough. They will make their declaration at the meeting of the Youth Council on 10 June 2024.

Additional documents:

10.

Appointment of Cabinet Members and Cabinet Support Members

To note the appointment by the Leader of the following Cabinet Members and Cabinet Support Members:-

 

Portfolio

Cabinet

Member

Cabinet Support Member

Deputy Leader

Councillor Makinson

-

Without Portfolio

Councillor Howard

Councillor Cherryholme

Core Services

Councillor Frost

Councillor Bowser

Place Health and Adult Social Care

Councillor Newing

Councillor Moore

Public Health and Communities

Councillor Cain

Councillor Sheard

Children’s Services

Councillor T Cave

Councillor Peace

Environment and Highways

Councillor Higginbottom

Councillor Osborne

Regeneration and Culture

Councillor Franklin

Councillor Moyes

 

Additional documents:

11.

Appointment of the Chairpersons of Area Councils

To note the appointment by the Leader of the following Chairpersons of the Area Councils detailed:-

 

Central Area Council

Councillor Dyson

Dearne Area Council

Councillor Bellamy

North Area Council

Councillor Leech

North East Area Council

Councillor Hayward

Penistone Area Council

Councillor Greenhough

South Area Council

Councillor Markham

 

Additional documents:

12.

Allocation of Seats on the Overview and Scrutiny Committee and Regulatory Boards pdf icon PDF 115 KB

To receive a report of the Executive Director Core Services on the allocation of seats on the Overview and Scrutiny Committee and Regulatory Boards.

Additional documents:

13.

Appointment of the Overview and Scrutiny Committee

To receive nominations for, and appoint to, the Overview and Scrutiny Committee for the ensuing year:-

 

Proposed: Councillors Barnard, Bellamy, Booker, Bowler, Bowser, Christmas, Denton, Eastwood, Fielding, Green, Greenhough, Hayward, Holling, Hunt, Lodge, Markham, McCarthy, Mitchell, Moore, Morrell, Moyes, Murray, O’Donoghue, Osborne, Peace, Pearson, Pickering, Sheard, Smith, Stowe, Tattersall, Webster, N Wright and P Wright, together with Co-optee Ms L Iles.

 

Sustainable Barnsley Workstream (to be drawn from the membership of the Overview and Scrutiny Committee)

 

Proposed: Councillors Barnard, Bellamy, Eastwood, Greenhough, Hayward, Hunt, Moore, Murray, O’Donoghue, Sheard, Stowe, and Webster

 

Growing Barnsley Workstream (to be drawn from the membership of the Overview and Scrutiny Committee)

 

Proposed: Councillors Bowler, Christmas, Denton, Holling, Lodge, Markham, McCarthy, Morrell, Peace, Smith, Stowe and N Wright.

 

Healthy Barnsley Workstream (to be drawn from the membership of the Overview and Scrutiny Committee)

 

Proposed: Councillors Booker, Bowser, Fielding, Green, Mitchell,Moyes, Osborne, Pearson, Pickering, Stowe, Tattersall, and P Wright.

Additional documents:

14.

Appointment of the Chairperson of the Overview and Scrutiny Committee and the Scrutiny Task and Finish Group Leads

To receive nominations for the appointment of the Chairperson of the Overview and Scrutiny Committee and the Task and Finish Group Leads of the bodies indicated below until the next Annual Council meeting:-

 

 

Proposed Chairperson/Lead

Overview and Scrutiny Committee

Councillor Stowe

Task and Finish Group 1

Councillor Murray

Task and Finish Group 2

Councillor Fielding

Task and Finish Group 3

Councillor Barnard

 

Additional documents:

15.

Appointment of the Regulatory Boards

To receive nominations for and appoint to the following Regulatory Boards for the ensuing year:-

 

Planning Regulatory Board

 

Proposed – Councillors Barnard, Bowler, Bullcock, Coates, Dyson, Greenhough, Hayward, Holling, Leech, Lofts, McCarthy, Mitchell, Moore, Morrell, Nayeri, O’Donoghue, Peace, Pearson, Richardson, Roberts, Smith, Sumner, Webster, A Wray, C Wray, and N Wright.

 

General Licensing Regulatory Board (15 members from which will form the Statutory Licensing Regulatory Board)

 

Proposed – Councillors Bellamy, Booker, Bowser, A Cave, Cherryholme, Christmas, Clarke, Denton, Eastwood, Green, Holling, Hunt, Lodge, Markham, Moyes, Murray, Osborne, Pearson, Roberts, Sheard, Shepherd, Stowe, Tattersall, White,  A Wray and P Wright.

 

Statutory Licensing Regulatory Board

 

Proposed – Councillors Bellamy, A Cave, Cherryholme, Christmas, Clarke, Denton, Eastwood, Green, Hunt, Markham, Moyes, Osborne, Sheard, Shepherd, and Tattersall.

 

Appeals, Awards and Standards Regulatory Board

 

Proposed – Councillors Booker, Bowler, Bullcock, Burnett, A Cave, Cherryholme, Dyson, Eastwood, Fielding, Kitching, Leech, Lowe-Flello, McCarthy, Moore, Morrell, Murray, Nayeri, Osborne, Pickering, Richardson, Sheard, Shepherd, Stowe, Sumner, Tattersall and White.

Additional documents:

16.

Appointment of Chairpersons of the Regulatory Boards

To receive nominations for the appointment of Chairpersons to the following Regulatory Boards:

 

Board

Proposed Chairperson

Planning Regulatory Board

Councillor Richardson

General Licensing Regulatory Board

Councillor Green

Statutory Licensing Regulatory Board

Councillor Green

Appeals, Awards and Standards Regulatory Board

Councillor Shepherd

 

Additional documents:

17.

Appointment of the Audit and Governance Committee

Proposed – Councillors Barnard, Lofts, O’Donoghue and P Wright, together with Dr R Adams, Mr G Bandy, Mrs C Hobson, and Mr S Wragg.

Additional documents:

18.

Appointment of the Chairperson and Vice Chairperson of the Audit and Governance Committeee

Proposed – Councillor Lofts to be confirmed as Chairperson and one member from the independent co-opted members as Vice Chairperson.

Additional documents:

19.

Appointment of the Health and Wellbeing Board

To note the Membership of the Health and Wellbeing Board:-

·         Cabinet Spokesperson, Public Health and Communities

·         Cabinet Spokesperson – Place Health and Adult Social Care

·         Cabinet Spokesperson – Children’s Services

·         Executive Director – Public Health and Communities

·         Executive Director – Place Health and Adult Social Care

·         Executive Director – Children’s Services

·         Service Director – Regeneration and Culture

·         NHS South Yorkshire, Executive Place Director (Barnsley)

·         NHS South Yorkshire, Deputy Place Director (Barnsley)

·         Berneslai Homes, Chief Executive

·         Barnsley Hospital NHS Foundation Trust, Chief Delivery Officer and Deputy Chief Executive

·         South & West Yorkshire Partnership NHS Foundation Trust, Deputy Chief Executive and Executive Director of Strategy and Change

·         Chair of Healthwatch Barnsley

·         Independent Chair of the Barnsley Mental Health, Learning Disabilities and Autism Partnership

·         South Yorkshire Police, Chief Superintendent (Barnsley District) • Barnsley CVS, Chief Executive

·         Barnsley and Rotherham Chamber of Commerce, Chief Executive

Additional documents:

20.

Appointment of the Joint Employees Consultative Committee

Proposed – Councillors Cain, T Cave, Franklin, Frost, Higginbottom, Houghton, Howard, Kitching, Makinson, and Newing.

Additional documents:

21.

Appointment of the Member Development Working Party

Proposed – Councillors Barnard, A Cave, Cherryholme, Eastwood, Howard, Moore, Pearson, Richardson, Tattersall and 1x non-Labour vacancy.

Additional documents:

22.

Appointment to the Fostering Panel

Proposed – Councillor Eastwood.

Additional documents:

23.

Appointment of the Corporate Parenting Panel

Proposed – Cabinet Spokesperson and Support Member for Children’s Services, Cabinet Spokesperson Public Health and Communities, Cabinet Spokesperson Place Health and Adult Social Care together with Councillors Bellamy, Eastwood, Kitching, Lofts, Nayeri, Shepherd, and Richardson.

Additional documents:

24.

Appointment to the Adoption Panel

Proposed – Councillor Newing.

Additional documents:

25.

Appointment of the Armed Forces Champion

Proposed – Councillor Hayward

Additional documents:

26.

Constitution of the Ward Alliances, Area Councils, Appointment of Joint Authority Representatives, and Appointment to Outside Bodies

(a)  To confirm the constitution of the Ward Alliances and Area Councils as follows for the ensuing municipal year:

 

Ward Alliances*

 

Each Ward Alliance to comprise all Members of the following wards:

 

Central

Cudworth

Darfield

Darton East

Darton West

Dearne North

Dearne South

Dodworth

Hoyland Milton

Kingstone

Monk Bretton

North East

Old Town
Penistone East

Penistone West

Rockingham

Royston

St Helen’s

Stairfoot

Wombwell

Worsbrough

 

*Note: Ward Alliances membership also includes Community Representatives.

 

            Area Councils

 

Each Area Council to comprise all Members from the relevant wards, based on the following groupings:

 

·         Central Area Council – Central, Dodworth, Kingstone, Stairfoot, and Worsbrough.

·         North Area Council – Darton East, Darton West, St Helen’s and Old Town.

·         North East Area Council – Cudworth, Monk Bretton, North East and Royston.

·         Penistone – Penistone East and Penistone West.

·         South – Darfield, Hoyland Milton, Rockingham and Wombwell.

 

(b)  To receive nominations for persons to represent the Council on the following Joint Committees and Bodies for the ensuing year:

 

South Yorkshire Fire and Rescue Authority

 

Proposed – Councillors Cherryholme (Section 41) and Morrell

 

South Yorkshire Mayoral Combined Authority Board

 

Proposed – Leader and Deputy Leader (Reserve)

 

South Yorkshire Mayoral Combined Authority Audit, Standards and Risk Committee

 

Proposed – Councillors Lofts and O’Donoghue (Reserve)

 

South Yorkshire Mayoral Combined Authority Overview and Scrutiny Committee

 

Proposed – Councillors Stowe, Kitching, Murray (Reserve) and Hunt (Reserve)

 

South Yorkshire Pensions Authority

 

Proposed – Councillors Bowser (Section 41) and N Wright

 

Local Pension Board

 

Proposed – Councillor Richardson

 

South Yorkshire Police and Crime Panel

 

Proposed – Councillors Hunt and Smith

 

(c)  To receive nominations for persons to represent the Council on the following Outside Bodies for the ensuing year:

 

Cooper Art Gallery Trustees

 

Proposed – Councillors Makinson, Richardson and Shepherd

 

Health and Wellbeing of Children in Care and Care Leavers Steering Group

 

Proposed – Cabinet Spokesperson Children’s Services

 

Joint Advisory Committee for the South Yorkshire Archaeology Service

 

Proposed – Councillor Lofts and Richardson

 

LGA General Assembly

 

Proposed – Leader, Deputy Leader, Cabinet Spokesperson without Portfolio and Councillor Kitching

 

National Park Management Plan Delivery Group

 

Proposed – Chair of Planning Regulatory Board

 

National Park Management Plan – Partnership Group

 

Proposed – Chair of Planning Regulatory Board

 

PATROL Adjudication Committee

 

Proposed – Cabinet Spokesperson Environment and Highways

 

Peak District National Park Authority

 

Proposed – Chair of Planning Regulatory Board

 

South Yorkshire, Derbyshire and Nottinghamshire Joint Health Overview and Scrutiny Committee

 

Proposed – Chair of Overview and Scrutiny Committee

 

South Yorkshire Joint Advisory Committee on Archives

 

Proposed – Councillor Lofts and Richardson

 

South Yorkshire PCP Violence Reduction Unit Reference Group

 

Proposed – Cabinet Spokesperson Public Health and Communities

 

The Alcohol Alliance

 

Proposed – Cabinet Spokesperson Public Health and Communities

 

The Industrial Communities Alliance

 

Proposed – Councillors Franklin, Shepherd and Cherryholme (Substitute)

 

Transport for the North Scrutiny Committee

 

Proposed – Cabinet Spokesperson Environment and Highways and Cabinet Support Member Environment and Highways (Substitute)

 

Virtual School Governors

 

Proposed – Cabinet Spokesperson Children’s Services and Cabinet Support Member Children’s Services and Councillors Bowser, Cain, Kitching, Moore, and Newing and Tattersall.  ...  view the full agenda text for item 26.

Additional documents:

27.

Council Timetable 2024/25 pdf icon PDF 381 KB

a)    To confirm the dates of the ordinary meetings of the Council for the Municipal Year 2024/25, all commencing at 10.00am;

 

b)    To agree that the Annual Meeting of the Council will be held on Friday 16th May 2025 at 11.00am;

 

c)    To confirm the dates of the remaining meetings shown in the Council Calendar for the Municipal Year 2024/25.

Additional documents: