Agenda and minutes
modern.gov app available
View upcoming public committee documents on your iPad/iPhone,
Android or Windows device with the free modern.gov app.
Venue: Council Chamber, Barnsley Town Hall
Contact: William Ward Council Governance Officer
Media
No. | Item | ||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Election of Mayor for the Municipal Year 2019/20 To receive nominations for and elect to the office of Mayor of the Barnsley Metropolitan Borough for the Municipal Year 2019/20.
(At this stage the meeting will adjourn to enalbe the Mayor to robe) Additional documents: Minutes: |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Mayor's Declaration To receive the declaration prescrived by law from the newly-elected Mayor. Additional documents: Minutes: |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Thanks to the retiring Mayor To convey the best thanks of the council to the retiring Mayor, Councillor S Green, for the manner in which he has discharged his duties. Additional documents: Minutes: |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Presentation to the Retiring Mayor To present to Councillor S Green a replica of the medallion attached to the chain of office as Mayor for the year 2018/19 in recognition of the Council’s appreciation of the services rendered by him to the Borough during this period. Additional documents: Minutes: |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Election of Deputy Mayor for the Municipal Year 2019/20 To receive nominations for and elect to the office of Deputy Mayor for the Municipal Year 2019/20. Additional documents: Minutes: |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Deputy Mayor's Declaration To receive the declaration prescribed by law from the newly appointed Deputy Mayor. The Chain of office will be affixed at this stage. Additional documents: Minutes: |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Diana Terris - Chief Executive Additional documents: Minutes: |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Council Constitution PDF 81 KB To receive a report of the Executive Director Core Services on proposed changes to the Council Constitution. Additional documents:
Minutes: |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Local Government and Public Involvement in Health Act 2007 (a) Appointment of Cabinet Members, Cabinet Support Members and Member Community Cohesion Champion
To note the appointment by the Leader, in accordance with the Local Government and Public Involvement in Health Act 2007, the following Cabinet Members, Cabinet Support Members and Member Community Cohesion Champion:-
Additional documents: Minutes: |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Appointment of Chair persons of Area Councils To note the appointment by the Leader of the following Chairpersons of the Area Councils detailed:-
Additional documents: Minutes: |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Allocation of Seats on the Overview and Scrutiny Committee and Regulatory Boards PDF 73 KB To receive a report of the Executive Director Core Services on the allocation of seats on the Overview and Scrutiny Committee and Regulatory Boards. Additional documents: Minutes: |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Appointment of Overview and Scrutiny Committee To receive nomination for and appoint to membership of the Overview and Scrutiny Committee for the ensuing year:
Overview & Scrutiny Committee:
Proposed – Councillors Bowler, Carr, T Cave, Clarke, Ennis OBE, Felton, Fielding, Frost, Gollick, Green, Daniel Griffin, Hand-Davis, Hayward, Higginbottom, Hunt, W Johnson, Leech, Lodge, Lofts, Makinson, McCarthy, Mitchell, Newing, Noble, Phillips, Richardson, Smith, Stowe, Sumner, Tattersall, Williams, Wilson, Wraith MBE and Wright together with Co-opted Member Ms K Morritt (Parent Governor)
Thriving and Vibrant Economy work stream (to be drawn from the membership of the Overview and Scrutiny Committee):
Proposed - Councillors Clarke, Ennis OBE, Felton, Green, Hand-Davis, Hunt, Lofts, Noble, Richardson, Stowe, Sumner and Wright
People achieving their Potential work stream (to be drawn from the membership of the Overview and Scrutiny Committee:
Proposed – Councillors T Cave, Ennis OBE, Frost, Daniel Griffin, Hayward, Lodge, Makinson, Mitchell, Newing, Smith, Tattersall and Williams
Strong and Resilient Communities work stream (to be drawn from the membership of the Overview and Scrutiny Committee:
Proposed – Councillors Bowler, Carr, Ennis OBE, Fielding, Gollick, Higginbottom, W Johnson, Leech, McCarthy, Phillips, Wilson and Wraith MBE Additional documents: Minutes: |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Appointment of Chairpersons of the Overview and Scrutiny Committee, the Work stream meetings and the Task and Finish Group Leads To receive nominations for the appointment of the Chairpersons of the Overview and Scrutiny Committee and the Task and Finish Group Leads.
Note: the meetings of the Overview and Scrutiny Committee to consider the business of Workstreams will all be Chaired by the Chair of the Committee. Additional documents: Minutes: |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Appointment of Regulatory Boards To receive nominations for and appoint to membership of the following Regulatory Boards for the ensuing year:-
Planning
Proposed – Councillors D Birkinshaw, T Cave, Clarke, Danforth, Eastwood, Frost, Gillis, Gollick, Greenhough, David Griffin, Hand-Davis, Hayward, Higginbottom, Leech, Lofts, Makinson, Markham, McCarthy, Mitchell, Noble, Richardson, Smith, Spence, Stowe and Williams together with 1 vacancy (Lib Dem)
General Licensing (15 members of whom will form the Statutory Licensing Regulatory Board)
Proposed – Councillors D Birkinshaw, P Birkinshaw, A Cave, Cherryholme, Danforth, Dyson, Eastwood, Franklin, Gillis, Green, Greenhough, Daniel Griffin, C Johnson, W Johnson, Kitching, Murray, Phillips, Pickering, Saunders, Shepherd, Spence, Sumner, Tattersall, Wilson, Wraith MBE and Wright
Statutory Licensing
Proposed – Councillors P Birkinshaw, A Cave, Franklin, Green, Daniel Griffin, W Johnson, Kitching, Phillips, Saunders, Shepherd, Spence, Sumner, Tattersall, Wilson and Wraith MBE
Appeals, Awards and Standards
Proposed – Councillors D Birkinshaw, Bowler, A Cave, T Cave, Charlesworth, Cherryholme, Clarke, Danforth, Franklin, Gillis, Green, Daniel Griffin, C Johnson, W Johnson, Kitching, Lodge, Makinson, Markham, Mitchell, Murray, Pickering, Saunders Shepherd, Stowe, Wilson and Wright together with Messrs S Carvell, M Moore and D Waxman as Independent persons for the purposes of the relevant provision of the Local Government Act 2000 as amended by the Localism Act 2011 with regard to the investigation of ethical standards complaints Additional documents: Minutes: |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Appointment of Chairpersons of Regulatory Boards To receive nominations for the appointment of Chairpersons to the following Regulatory Boards:
Additional documents: Minutes: |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Appointment of Audit Committee Proposed – Councillors Barnard, P Birkinshaw, Lofts and Richardson together with co-opted members Ms K Armitage and Ms D Brown and Mr S Gill, Mr P Johnson and Mr M Marks. Additional documents: Minutes: |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Appointment of Chairpersons and Vice-Chairpersons of Audit Committee Proposed – Councillor Richardson (Chairperson) and one member from the co-opted members as Vice- Chairperson. Additional documents: Minutes: |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Appointment of Joint Employees Consultative Committee Proposed – Councillors Andrews BEM, P Birkinshaw, Bruff, Cheetham, Gardiner, Gillis, Sir Steve Houghton CBE, Howard, Lamb and Platts Additional documents: Minutes: |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Appointment of Children's Homes Visiting Panel Proposed – Councillors T Cave, Felton, Frost, Gillis, Phillips, Tattersall and Williams Additional documents: Minutes: |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Appointment of Member Development Working Party Proposed – Councillors P Birkinshaw, A Cave, Charlesworth, Eastwood, Howard, W Johnson, Kitching, Lofts, Richardson and Williams Additional documents: Minutes: |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Appointment of Fostering Panel Proposed – Councillor x1 Additional documents: Minutes: |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Appointment of Corporate Parenting Panel Proposed – Cabinet Spokesperson and Cabinet Support Member for Children’s Services together with Councillors Carr, Greenhough, C Johnson, Makinson, Mitchell, Shepherd, Tattersall and Williams Additional documents: Minutes: |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Appointment of Adoption Panel Proposed – Councillor Newing Additional documents: Minutes: |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Appointment of Armed Forces Champion Proposed – Councillor Hayward Additional documents: Minutes: |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Constitution of the Ward Alliances and Area Councils and Area Councils and Appointment of Joint Authority Representatives etc. (a) To confirm the constitution of the Ward Alliances and Area Councils as follows for the ensuing Municipal Year
Ward Alliances*
Each Ward Alliance to comprise all Members of the relevant Wards:
Central Cudworth Darfield Darton East Darton West Dearne North Dearne South Dodworth Hoyland Milton Kingstone Monk Bretton North East Old Town Penistone East Penistone West Rockingham Royston St Helen’s Stairfoot Wombwell Worsbrough
*Note: Ward Alliances also comprise Community Representatives.
Area Councils
Each Area Council to comprise all Members from the relevant Wards based on the following groupings:
· Central Area Council – Central, Dodworth, Kingstone, Stairfoot and Worsbrough · Dearne Area Council – Dearne North and Dearne South · North Area Council – Darton East, Darton West, St Helen’s and Old Town · North East Area Council - Cudworth, Monk Bretton, North East and Royston · Penistone Area Council – Penistone East and Penistone West · South Area Council – Darfield, Hoyland Milton, Rockingham and Wombwell
(b) To receive nominations for persons to represent the Council on the following Joint Committees and Bodies for the ensuing year:
South Yorkshire Fire and Rescue Authority
Proposed – Councillors Frost (Section 41) and T Cave
South Yorkshire Pensions Authority
Proposed – Councillors Stowe (Section 41) and Wright
Sheffield City Region Combined Authority
Proposed – Leader and Deputy Leader (Substitute) with the Cabinet Spokesperson for Core Services (Rotational Member)
South Yorkshire City Region Combined Authority Audit Committee and Overview and Scrutiny Committee
Proposed – Chair of Overview and Scrutiny Committee and Chair of Audit Committee – Councillor Lofts Substitute for the Overview & Scrutiny Committee)
(c) To receive nominations for persons to represent the Council on the following Outside Bodies for the ensuing year:
Barnsley Citizens Advice Bureau Trustee Board
Proposed – Councillor Hayward and Councillor Richardson (Substitute)
Barnsley Health and Wellbeing of Children in Care Forum
Proposed – Cabinet Support Member for Children’s Services
Cooper Art Gallery
Proposed – Councillors D Birkinshaw, Richardson and Shepherd
Joint Advisory Committee for the South Yorkshire Archaeology Service
Proposed – Councillors Franklin and Richardson
Leeds City Region Advisory Partnership Committee
Proposed – Leader and Deputy Leader (Substitute)
Local Government Association General Assembly
Proposed – Leader, Deputy Leader, Cabinet Spokesperson without Portfolio and Councillor Hand-Davis
Yorkshire and Humber (Local Authorities) Employers Association
Proposed – Cabinet Spokesperson for Core Services
Rural Service Network – Rural Assembly
Proposed – Cabinet Spokesperson for Place (Regeneration and Culture) and Councillor Hand-Davis
Sheffield City Region Local Enterprise Partnership Board
Proposed – Leader and Deputy Leader (Substitute)
South Yorkshire Joint Advisory Committee on Archives Service
Proposed – Councillors Franklin and Richardson
South Yorkshire Police and Crime Panel
Proposed – Councillors x 2 plus Councillor x1 (Substitute)
South Yorkshire Sub Regional Migration Group
Proposed – Cabinet Spokesperson for Adults and Communities
South Yorkshire Trading Standards Committee
Proposed – Howard and Cheetham and Councillor Gardiner (Substitute)
Yorkshire Purchasing Organisation Management Committee
Proposed – Councillors Barnard and Gadiner
(d) To receive nominations to fill vacancies on the following outside bodies:
Association for Public Service Excellence
Proposed – Cabinet Spokesperson and ... view the full agenda text for item 25. Additional documents: Minutes: |
|||||||||||||||||||||||||||||||
To approve the Terms of Reference of the Full Council, Regulatory Boards and Committees and functions Delegated to Officers. Additional documents: Minutes: |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Council Timetable 2019/20 PDF 434 KB (a) To confirm the dates of the ordinary meetings of the Council for the Municipal Year 2019/20, all commencing at 10.30 am;
(b) To agree that the next Annual Meeting of the Council will be held on Friday 22nd May, 2020; and
(c) To confirm the dates for the remaining meetings shown in the Council Calendar for 2019/20.
Additional documents: Minutes: |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Notice of Motion - Standing Orders of the Council - amendments
Note: If the Motion is moved and seconded it will stand deferred without discussion until the next meeting to be held on the 23rd May, 2019 in accordance with Standing Order No. 41
Proposer – Councillor Sir Steve Houghton CBE
Seconder – Councillor Andrews BEM
That the Standing Orders of the Council be amended to read as follows:
1. Standing Order 11.
11. QUESTIONS
(1) A Member may:
(a) In relation to the business of the Council ask the Mayor or the appropriate Cabinet Spokesperson or Chairperson of any Regulatory Board, any question that has been delivered in writing or alternatively by e mail to the Director of Core Services in the Council Governance Unit in the Town Hall not later than six clear working days before the date of the meeting of the Council, where it will be dated, numbered in the order in which it was received, and entered in a book which will be open to the inspection of every Member
(b) The Chief Executive will set out in the Summons for every meeting of the Council all questions received under paragraph (a) and not withdrawn in writing.
(c) With the permission of the Mayor, ask the Mayor or the appropriate Cabinet Spokesperson or the Chairperson of any Regulatory Board any question relating to urgent business as approved by the Mayor under Standing Order 5, of which a copy has been delivered to the Executive Director Core Services
(2) (a) Every question will be read by the Chief Executive in the order in which they have been received in accordance with paragraph a) above and answered without discussion provided that no reply shall exceed five minutes in length
b) The person to whom a question has been put may decline to answer or may ask another appropriate Chairperson or Spokesperson as he/she specifies to reply to such question.
c) When a convenient reply cannot be given orally, a written answer may be circulated to all Members of the Council.
d) If following the expiry of a period of thirty minutes there remain any questions which have not been replied to orally such question shall be dealt with by way of a written answer circulated to all members of the Council
e) In the event that a question has been received from more than one political group represented on the Council or from any member of the Council who is not a member of a political group then the order in which such questions will be read out by the Chief Executive under paragraph a) shall be altered and shall be read out by way of rotation beginning with the relevant question first received
2. Standing Order 12
12. QUESTIONS RELATING TO JOINT AUTHORITIES OR THE POLICE AND CRIME PANEL
(3) The question must be delivered in writing to the Executive Director Core Services in the Council Governance Unit in the Town Hall not later than six clear working day before the date of the ... view the full agenda text for item 28. Additional documents: Minutes: |